MEB 1. DÖNEM 2. YAZILI ÖRNEK SORULARI

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), resmî ve özel ortaokullar ile liselerde okul genelinde yapılacak 1. dönem 2. yazılı sınavlarına yönelik yazılı örnek soruları kitapçıklarını yayımladı. Kitapçıklar, MEB’in Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün (ÖDSGM) internet sitesi olan odsgm.meb.gov.tr adresinden erişime açıldı.

ORTAOKUL YAZILI ÖRNEK SORULARI  

1. DÖNEM 2. YAZILI ÖRNEK SORULARI KİTAPÇIKLARI 

5. SINIF   6. SINIF   7. SINIF   8. SINIF
             
Türkçe   Fen Bilimleri   Türkçe Türkçe MEB Yayınları
Matematik   Sosyal Bilgiler   Matematik Türkçe Ferman Yayınları
Fen Bilimleri   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi   Fen Bilimleri Matematik
Sosyal Bilgiler   İngilizce   Sosyal Bilgiler Fen Bilimleri
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi     Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
İngilizce     İngilizce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
    İngilizce

Temel eğitim 1. dönem 2. yazılı örnek soru kitapçıklarının ÇÖZÜM VİDEOLARINA ulaşmak için aşağıdaki videoları izleyiniz. 

LİSE

1. DÖNEM 2. YAZILI ÖRNEK SORU KİTAPÇIKLARI

 
9. SINIF   10. SINIF   11. SINIF   12. SINIF
             
Fizik   Türk Dili ve Edebiyatı   Türk Dili ve Edebiyatı Türk Dili ve Edebiyatı
Kimya   Matematik   Matematik Matematik
Biyoloji    Fizik   Fizik Fizik
Kimya    Kimya   Kimya Kimya
Coğrafya   Biyoloji   Biyoloji Biyoloji
Tarih   Coğrafya   Coğrafya Coğrafya
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi   Tarih   Tarih T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
İngilizce   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  İngilizce   İngilizce İngilizce
   Felsefe   Felsefe

 

Ortaöğretim 1. dönem 2. yazılı örnek soruları kitapçıklarının ÇÖZÜM VİDEOLARINA ulaşmak için aşağıdaki videoları izleyiniz

Örnek soru kitapçıkları, öğrencilerin sınav öncesinde kendilerini hazırlayarak başarılı olmalarını sağlamak amacıyla hazırlandı. Kitapçıklarda, tüm derslerden farklı zorluk düzeylerine sahip sorular yer alıyor. Sorular, kazanımlara ve öğretim programına uygun olarak hazırlandı.

Örnek soru kitapçıkları, öğrencilerin sınavda karşılaşabilecekleri soru türlerini ve zorluk düzeylerini görmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca, kitapçıklar öğrencilere sınav stratejileri geliştirmeleri ve zaman yönetimi yapmaları konusunda da rehberlik ediyor.

Örnek soru kitapçıkları, Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği’nde yer alan “öğrencilerin cevapları oluşturması gerekliliğinin daha net anlaşılması” amacıyla hazırlandı. Kitapçıklarda, her ders için farklı zorluk seviyelerinde sorular yer alıyor.

Örnek soru kitapçıklarına MEB’in “Oda Sınavı” ve “Eğitim Bilişim Ağı” (EBA) portallarından ulaşılabiliyor.

Örnek soru kitapçıkları, öğrencilerin yazılı sınavlara hazırlanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Soruların çözüm videoları da EBA’da yayınlanacak.

Örnek soru kitapçıklarının yayınlanması, öğrencilerin yazılı sınavlarda başarılı olmaları için önemli bir fırsat sunuyor. Öğrenciler, bu kitapçıkları çözerek kendi seviyelerini belirleyebilir ve eksiklerini gidermek için çalışabilirler.

MEB, öğrencilerin sınavda başarılı olmaları için gerekli desteği sunmaya devam edecek. Bu amaçla, örnek soru kitapçıklarının yanı sıra, soruların çözüm videolarını da yayınlayacak. Soruların çözüm videoları, ÖDSGM‘nin YouTube kanalından erişime açılacak.