Güneş Sisteminde Gezegenlerin Büyüklük Sıralaması

Güneş Sistemi’nde gezegenlerin büyüklük sıralaması, çaplarına göre yapılır. Bu sıralamaya göre, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’dir. Jüpiter’in çapı, Dünya’nın çapının yaklaşık 11 katıdır. En küçük gezegen ise Merkür’dür. Merkür’ün çapı, Dünya’nın çapının yaklaşık üçte biri kadardır.

Güneş Sistemi‘nde sekiz gezegen vardır. Bu gezegenler, Güneş’e olan uzaklıklarına göre sıralandığı gibi, büyüklüklerine göre de sıralanabilir.

Güneş Sistemi’nde Gezegenlerin Büyüklük Sıralaması

  1. Jüpiter
  2. Satürn
  3. Uranüs
  4. Neptün
  5. Dünya
  6. Venüs
  7. Mars
  8. Merkür
Güneş Sistemi
Güneş Sistemi

Jüpiter, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir. Çapı 139.822 kilometredir. Jüpiter, gaz devi olarak bilinir. Büyük çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur.

Satürn, Güneş Sistemi’nin ikinci büyük gezegenidir. Çapı 116.464 kilometredir. Satürn, gaz devi olarak bilinir. Yüzeyinde karakteristik halkalara sahiptir.

Uranüs, Güneş Sistemi’nin üçüncü büyük gezegenidir. Çapı 51.118 kilometredir. Uranüs, buz devi olarak bilinir. Yoğunluğu çok düşüktür.

Neptün, Güneş Sistemi’nin dördüncü büyük gezegenidir. Çapı 49.532 kilometredir. Neptün, buz devi olarak bilinir.

Dünya, Güneş Sistemi’nin beşinci büyük gezegenidir. Çapı 12.756 kilometredir. Dünya, karasal gezegen olarak bilinir. Yüzeyinde su vardır.

Venüs, Güneş Sistemi’nin altıncı büyük gezegenidir. Çapı 12.104 kilometredir. Venüs, karasal gezegen olarak bilinir. Atmosferi çok kalın ve zehirlidir.

Mars, Güneş Sistemi’nin yedinci büyük gezegenidir. Çapı 6.792 kilometredir. Mars, karasal gezegen olarak bilinir. İnce bir atmosferi vardır.

Merkür, Güneş Sistemi’nin sekizinci ve en küçük gezegenidir. Çapı 4.879 kilometredir. Merkür, karasal gezegen olarak bilinir. Atmosferi yoktur.

Karasal Ve Gazsal Gezegenler

Güneş Sistemi’ndeki gezegenler, büyüklüklerine göre iki gruba ayrılabilir:

  • Karasal gezegenler: Merkür, Venüs, Dünya ve Mars, Güneş’e yakın olan ve kayalık bir yapıya sahip olan gezegenlerdir.
  • Gaz devleri: Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün, Güneş’ten uzak olan ve büyük ölçüde gazlardan oluşan gezegenlerdir.

Karasal gezegenler, gaz devlerinden çok daha küçük ve yoğundur. Gaz devleri ise çok daha büyük ve hafiftir.